Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Spotkania z Nauką

Doświadczenia, eksperymenty, pokazy, warsztaty, wykłady, czy zwiedzanie kampusu – m.in. takie będą Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, które rozpoczną się 23 marca i potrwają do 25 marca. Do udziału w zajęciach zaproszeni są wszyscy chętni już od 5. roku życia. Na niektóre atrakcje trzeba się wcześniej zarejestrować. Zapisy już trwają.

Spotkania z Nauką na Uniwersytecie w Białymstoku są organizowane już po raz siódmy. Ich celem jest upowszechnianie i promowanie nauk ścisłych oraz przyrodniczych. Imprezę przygotowują wspólnie: Wydział Chemii, Wydział Biologii, Wydział Fizyki, Wydział Matematyki, Instytut Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym, Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Popularyzacji Nauki oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.

Podczas marcowych Spotkań z Nauką w ramach Dni Otwartych w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku będzie szereg atrakcji zarówno dla grup zorganizowanych (uczniów szkół podstawowych i średnich), jak i dla entuzjastów nauki oraz osób pasjonujących się poznawaniem praw rządzących światem. Zadaniem imprezy jest promowanie nauki, ale też zdrowej i ekologicznej żywności – mówi prof. Agnieszka Wilczewska, główny koordynator Spotkań z Nauką.

Zapewnia, że każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Szczegółowy program Spotkań z Nauką można znaleźć na stronie http://dniotwarte.uwb.edu.pl/.

Np. chemicy zapraszają na wykład o literackich przygodach z chemią, warsztaty „Cztery pory roku w laboratorium”, a nawet chemiczne lody i dymiące chrupki – dla odważnych. U biologów będzie można m.in. dowiedzieć się, czy rośliny się stresują i zobaczyć jak rozpoznaje się aminokwasy. Bibliotekarze zapraszają na grę pt. „Tajemnica zaginionego działu” oraz na warsztaty book foldingu. Wydział Fizyki zademonstruje roboty wykonane w technologii druku 3D, ale zaprasza też na prezentacje urządzeń do obserwacji nieba w uczelnianym Obserwatorium. W programie Instytutu Informatyki znalazła się np. prezentacja dotycząca interaktywnych łamigłówek logicznych czy warsztaty poświęcone kryptografii. Wydział Matematyki zaprasza do odkrywania geometrii z geoplanami, a także na wykład  o nieskończoności. W harmonogramie spotkań z Nauką znalazł się również seans w Planetarium – w tym przypadku jednak miejsca rozeszły się jak świeże bułeczki. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego – na część zaplanowanych wejść jest już komplet rezerwacji.

Na jakie warsztaty i wykłady można się jeszcze wybrać i które z nich wymagają wcześniejszej rejestracji – można sprawdzić na stronie internetowej wydarzenia.