Stypendyści Programu ETA Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta z dwudniową wizytą na UwB

stypendyści na UwB

Największa podlaska uczelnia ponownie gości amerykańskich stypendystów Programu ETA Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Wydarzenie pod hasłem: Fulbright ETAs Meeting in Bialystok zostało zorganizowane przez Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku oraz Dział Współpracy Międzynarodowej UwB, a do współpracy została też zaproszona Politechnika Białostocka.

Spotkanie na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczęło się w czwartek, 18 maja od wizyty w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Stypendyści mogli bliżej poznać największą podlaską uczelnię, a także spotkać się z prof. Izabelą Święcicką, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB.

- To ważny dzień dla naszego Uniwersytetu. Bardzo cieszymy się, że stypendyści Fulbrighta wybrali Białystok i chcą spędzić z nami trochę czasu. Mam nadzieję, że wyniosą z tego spotkania bardzo dużo. Może w przyszłości uda się nawiązać jeszcze szerszą współpracę – mówi prorektor Izabela Święcicka.

Spotkanie stypendystów Programu ETA Komisji Fulbrighta, którzy w tym roku akademickim przebywają na polskich uczelniach, zostało zorganizowane w Białymstoku już po raz drugi. Ubiegłoroczna wizyta została bowiem bardzo dobrze przyjęta.

- To co dobre powinno być kontynuowane. Stąd ponowne zaproszenie nowej grupy stypendystów – podkreśla dr Agnieszka Piekutowska, prodziekan Wydziału Ekonomii i Finansów.

- Gościmy u siebie stypendystów z różnych stron Stanów Zjednoczonych: Wisconsin, Iowa, New Jersey, Massachusetts. Jest wśród nich Daniel Breslow, który w tym roku akademickim przebywa na naszej uczelni. Prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla pracowników i studentów Wydziału Ekonomii i Finansów oraz Wydziału Filologicznego – informuje Anna Maj, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UwB.

Daniel Breslow wychował się w Wyckoff, (New Jersey) na obrzeżach Nowego Jorku. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, (zajęcia z zakresu polityki międzynarodowej, ekonomii międzynarodowej oraz studiów euroazjatyckich i wschodnioeuropejskich). Jako student odbył staż u członka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych oraz w Biurze Spraw Wschodnioeuropejskich Departamentu Stanu USA. Jego mentorkami na UwB są dr Angieszka Piekutowska oraz mgr Aleksandra Łukaszyk-Spryszak z Wydziału Filologicznego.

Stypendyści Fulbrighta będą przebywać w Białymstoku także w piątek. Spotkają się m.in. z dziekan WEiF prof. Marzanną Poniatowicz. Z kolei o godz. 12 na Politechnice Białostockiej (CNK, aula PO/33, ul. Zwierzyniecka 16) rozpocznie się spotkanie informacyjne dotyczące oferty stypendialnej programu Fulbrighta. Podczas spotkania przedstawicielka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta opowie o możliwościach wyjazdu pracowników naukowych i dydaktycznych oraz doktorantów na stypendium do USA.

Program Fulbrighta działa bowiem dwukierunkowo: amerykańscy studenci, wykładowcy i eksperci mają możliwość pobytu naukowego w Polsce, a polskie organizacje i uczelnie mogą korzystać z ich doświadczenia przy swoich projektach. Program oferuje także stypendia dla zdolnych Polaków i Polek na wyjazd do USA.

- Jako stypendystka programu Fulbrighta  - kilka lat temu miałam okazję przebywać w Uniwersytecie Kalifornijskim – mogę powiedzieć, że to stypendium było najważniejszym wydarzeniem w moim życiu zawodowym. I na pewno nie byłabym tu, gdzie jestem bez tego wyjazdu. To bardzo ważne, by nasi studenci i pracownicy korzystali z takich programów, by byli na nie otwarci. Dlatego zapraszam wszystkich na spotkanie ze stypendystami – zachęca prof. Izabela Święcicka.