Tajemnice życia od komórek do biosfery, czyli Noc Biologów 2024 w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Noc Biologów w 2023 roku
Data: 12.01.2024
Miejsce wydarzenia: Wydził Biologii UwB

To już zimowa tradycja na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jego pracownicy, doktoranci i studenci zapraszają starszych uczniów oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w tegorocznej odsłonie ogólnopolskiej akcji Noc Biologów, która odbędzie się w piątek, 12 stycznia, w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. W programie warsztaty i wykłady, ale organizatorzy akcji zachęcają też do odwiedzenia Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego (w godz. 9-14), a także obejrzenia unikatowych akwariów w siedzibie biologów.

Naukowe imprezy będą odbywać się w godz. 12:00 – 18:00. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. na czym polega niezwykła zdolność roślin do przetwarzania energii słonecznej w związki odżywcze, gdzie można znaleźć cząsteczki mikroplastiku i jaki wpływ mogą one wywierać na ludzi i zwierzęta, dlaczego bakterie, wirusy, grzyby i protisty to wciąż poważne zagrożenia dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, jakie tajemnice skrywają grzyby albo co wiemy o bakteriach, które występują w naszym organizmie.

Noc Biologów na Wydziale Biologii UwB to kolejna impreza popularyzująca naukę oraz przedstawiająca zainteresowania i pasje naukowców pracujących w naszej jednostce. Skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, liczymy bowiem, że w każdym z nas jest naturalna dociekliwość i chęć odkrywania tajemnic otaczającej nas przyrody. Uczestnicy będą mieć okazję do wysłuchania dwóch wykładów oraz udziału w przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów warsztatach. Ponadto gorąco zachęcamy do zwiedzenia unikatowych hodowli akwarystycznych, a także odwiedzenia Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Choć impreza nazywa się Noc Biologów, to na naszym Wydziale większość atrakcji czeka na uczestników od wczesnych godzin popołudniowych – mówi dr Marek Bartoszewicz, prodziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i  koordynator akcji.

Udział we wszystkich wykładach i warsztatach jest bezpłatny. Na warsztaty trzeba się zarejestrować. Wcześniejsze zgłoszenia nie są konieczne w przypadku wykładów: „Mikrośmieci w ekosystemach lądowych”, który poprowadzi dr Krzysztof Deoniziak oraz „Zabójcy są wśród nas!”, na który zapraszają dr Marek Bartoszewicz i Anna Winiewicz.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Nocy Biologów. Jej hasłem przewodnim w tym roku są „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.

Program Nocy Biologów w Białymstoku:

• Mikrośmieci w ekosystemach lądowych - Krzysztof Deoniziak (godz. 12.30-13.30)
  • Zabójcy wśród nas - Anna Winiewicz & Marek Bartoszewicz (godz. 15.00-16.00)
  • Rośliny - biofabryki warunkujące życie na Ziemi - prof. Iwona Ciereszko & dr Aneta Adamczuk (12.00-13.15 oraz 13.30-14.45)
  • Izotoniki i komorki - dr Magdalena Czerniecka, dr Urszula Czyżewska, mgr Sandra Chmielewska, dr hab. Adam Tylicki prof. UwB (godz. 12.00-12.45)
  • Różne oblicza grzybów - dr Urszula Czyżewska, mgr Sandra Chmielewska, dr Magdalena Czerniecka, dr hab. Adam Tylicki prof. UwB (godz. 13.00-14.00)
  • Mikroświat wokół nas - mgr Monika Zambrzycka & mgr Wioleta Lewandowska (godz. 14.00-15.00)
  • Ornitologiczne biuro matrymonialne - czyli o obrączkowaniu i metodach znakowania ptaków - Anna Winiewicz, Weronika Mierzejewska, Marta Nartowicz z koła Naukowego Biologów UwB (godz. 17.00-18.00)