Twórcza resocjalizacja z arteterapią – nowość w ofercie studiów II stopnia na UwB

24.05.2024

Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku poszerzył ofertę studiów II stopnia. Tegoroczną nowością jest kierunek twórcza resocjalizacja z arteterapią, który będzie realizowany zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Jak mówią pomysłodawcy nowego kierunku, jest to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów – pedagogów.

Studenci poznają podstawowe metody i techniki twórczej resocjalizacji, takie jak terapia przez muzykę, plastykę czy teatr, poznają też formy ekspresji muzycznej, teatralnej i plastycznej.  Nauczą się, jak wykorzystywać je w pracy m.in. ze sprawcami i ofiarami przemocy, w tym dziećmi, by skutecznie zmieniać ich nastawienie, zachowania, postawy, rozwijać ich osobisty potencjał i motywację. W programie nowego kierunku znalazły się też przedmioty, dzięki którym studenci szczegółowo zapoznają się ze specyfiką placówek resocjalizacyjnych o charakterze izolacyjnym. Zdobędą też umiejętności w zakresie pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi w środowisku otwartym - naucza się wykorzystywać m.in. takie metody, jak mentoring czy streetworking.

- Nasze studia przygotują studentów  do pracy z dziećmi i młodzieżą sprawiającymi kłopoty edukacyjne i wychowawcze. Wychodzimy z założenia, że aby pomóc innym w ich rozwoju samemu musimy uzyskać nie tylko wiedzę i kompetencje teoretyczne, jakie dają zwykłe studia pedagogiczne, ale przede wszystkim musimy osiągnąć wyższy poziom własnego rozwoju poprzez zdobywanie nowych doświadczeń nie tylko w obcowaniu z kulturą i sztuką, ale przede wszystkim w jej uprawianiu. Pomysł kształcenia polega więc na doświadczaniu przez studentów w trakcie studiów przeżyć artystycznych, w trakcie współtworzenia ze znakomitymi i uznanymi artystami spektakli teatralnych, muzycznych i plastycznych, współtworzenia dzieł artystycznych oraz uczenia się organizowania przedsięwzięć artystyczno-kulturalnych o charakterze arteterapeutycznym dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym naciskiem na środowiska defaworyzowane. Jednocześnie nasi studenci posiądą umiejętności prowadzenia arteterapii z osobami z deficytami w zakresie kontaktów społecznych oraz grupami osób z rozmaitymi problemami osobowościowo-społecznymi - mówi prof. dr hab. Marek Konopczyński z Wydziału Nauk o Edukacji UwB, autor metody twórczej resocjalizacji i pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. nieletnich.

Nowy kierunek studiów jest szansą dla tych wszystkich, którzy mają w sobie potencjał artystyczny z zakresu teatru, muzyki, plastyki, literatury i chcą go wykorzystać zarówno dla własnego rozwoju, jak i pomagania innym w odnalezieniu ich własnej drogi życiowej.

W ofercie Wydziału Nauk o Edukacji jest także 5 innych kierunków. To pedagogika opiekuńczo-wychowawcza (I oraz II stopnia), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (5-letnie jednolite studia magisterskie), pedagogika resocjalizacyjna (I stopnia), pedagogika specjalna (5-letnie jednolite studia magisterskie), a także praca socjalna (I oraz II stopnia).