Uniwersytet dostępny. Spotkanie z uczniami i nauczycielami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

konferencja w bibliotece uniwersyteckiej

Jakie wsparcie oferuje swoim studentom ze szczególnymi potrzebami największa podlaska uczelnia? Tego mogli się dziś (4.12.2023) dowiedzieć uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką. Pretekstem był przypadający 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Z zaproszenia skorzystali uczniowie i nauczyciele z kilku białostockich szkół: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica, Liceum Ogólnokształcącego INFOTECH oraz Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego.

O tym, na co mogą liczyć na Uniwersytecie w Białymstoku osoby o szczególnych potrzebach, opowiedziała dr Patrycja Goryń, która kieruje Działem Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami. To m.in. możliwość adaptacji materiałów dydaktycznych i naukowych do postaci elektronicznej lub brajlowskiej, wypożyczanie sprzętu specjalistycznego wspomagającego proces kształcenia, strona internetowa uczelni dostosowana do potrzeb osób z problemami widzenia, czy wdrożona technologia tłumacza polskiego języka migowego online.

- Np. studenci z niepełnosprawnością wzroku lub ze spektrum autyzmu mogą liczyć na wsparcie asystenta, który towarzyszy im podczas zajęć, czy w bibliotece, pomaga robić notatki, dotrzeć w odpowiednie miejsce na uczelni. Podczas sesji, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest np. przedłużenie czasu zdawania egzaminów, albo rozłożenie ich w czasie. Co ważne - to sam student decyduje, czego faktycznie potrzebuje, a my opracowujemy strategię wsparcia i zapewniamy odpowiednie narzędzia – tłumaczyła dr Patrycja Goryń. – Chodzi o to, by każdy czuł się z nami dobrze.

Przypomniała, że we wdrażaniu zasad i rozwiązań wspierających osoby ze specjalnymi potrzebami pomógł realizowany na uczelni projekt pt. „Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich”. Jednym z jego efektów jest choćby zapewnienie regularnych dyżurów psychologa, dzięki czemu studenci, ale też pracownicy UwB mogą liczyć na pomoc psychologiczną.

Niektóre z wprowadzonych przez Uniwersytet w Białymstoku rozwiązań na rzecz dostępności goście spotkania mogli zobaczyć na przykładzie nowego gmachu Biblioteki Głównej na terenie uczelnianego kampusu. To nie tylko przyjazne rozwiązania architektoniczne czy technologiczne (np. łatwy dostęp do pomieszczeń i odpowiednie oznaczenia przestrzeni bibliotecznych, stoły z ruchomymi blatami, które można obniżać lub podnosić, kabina do pracy indywidualnej dostosowana dla osób poruszających się na wózkach), ale też dostępność cyfrowa strony Biblioteki Uniwersyteckiej czy wsparcie procesów dydaktycznych poprzez zaawansowaną adaptację materiałów edukacyjnych do formatów umożliwiających ich obsługę np. przez czytniki głosowe.

Uczniowie, którzy przyszli na spotkanie w Bibliotece Uniwersyteckiej, mogli też dowiedzieć się jak wygląda rekrutacja na największej podlaskiej uczelni i że także na tym etapie mogą liczyć na indywidualne podejście i pomoc pracowników Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.