Uniwersytet w Białymstoku dołączył do Baltic University Programme (BUP)

grafika

To jedna z największych międzynarodowych sieci akademickich, która skupia ponad 100 uczelni z 10 krajów regionu Morza Bałtyckiego. Do Baltic University Programme dołączył też Uniwersytet w Białymstoku. Umowa członkowska umożliwi pracownikom, studentom i doktorantom UwB uczestnictwo m.in. w projektach, kursach, czy konferencjach naukowych organizowanych przez partnerów BUP.

- Przystąpienie Uniwersytetu w Białymstoku do Programu Uniwersytetów Bałtyckich (The Baltic University Programme, BUP), to ogromna szansa dla rozwoju naszej uczelni. BUP organizuje bardzo wiele wydarzeń naukowych, realizuje liczne projekty oraz podejmuje innowacyjne przedsięwzięcia akademickie, kierowane zarówno do pracowników, jak i do studentów oraz doktorantów. I w tym upatruję ogromną szansę naszej uczelni na wzrost umiędzynarodowienia, wspólne projekty badawcze i wymianę studencką – podkreśla prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

BUP jest jedną z największych kooperacji uniwersyteckich na świecie. Została założona w 1991 roku i obecnie skupia ponad 100 uniwersytetów z dziesięciu krajów regionu Morza Bałtyckiego: Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski (ponad 30 uczelni), Słowacji, Szwecji i Ukrainy. Koordynatorem Programu jest Uniwersytet w Uppsali w Szwecji.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Baltic University Programme, sieć koncentruje się na kwestiach zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i demokracji w regionie Morza Bałtyckiego. Wspiera kluczową rolę, jaką uniwersytety odgrywają w tych procesach. Najważniejsze tematy badawcze dla BUP to: zmiany klimatyczne, systemy energetyczne, zrównoważone społeczeństwa, zrównoważone zasoby wodne, rozwój obszarów wiejskich, zrównoważona mobilność, gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważona turystyka, edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz zrównoważone systemy żywnościowe.

- Idee, które przyświecają działalności BUP, są bardzo bliskie naszej uczelni – dodaje prorektor UwB prof. Izabela Święcicka.

Sieć wspiera naukową współpracę badawczą, udziela również wsparcia władzom uczelni w  kwestiach związanych z internacjonalizacją.

Społeczność akademicka UwB może już korzystać z propozycji BUP. Jedną z nich jest udział w międzynarodowej konferencji pt. „Zmienione okoliczności i nowe zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego”, która odbędzie się w Poznaniu, w dniach 15-18 kwietnia br.

Więcej informacji o konferencji w Poznaniu.

Uniwersytety uczestniczące w BUP.