Uniwersytet w Białymstoku piknikował naukowo

Piknik Nauki i Sztuki

Eksperymenty, doświadczenia, pokazy, gry, zabawy, konkursy, zajęcia twórcze – m.in. takie atrakcje czekały na uczestników Rodzinnego Pikniku Nauki i Sztuki, który w niedzielę, 14 maja, zorganizowały podlaskie uczelnie. Stoiska Uniwersytetu w Białymstoku, już tradycyjnie, cieszyły się olbrzymią popularnością.

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki został zorganizowany na Stadionie Miejskim w Białymstoku w ramach XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Była to największa w regionie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Zaprezentowały się na niej podlaskie szkoły wyższe, w tym UwB.

- Uniwersytet w Białymstoku przygotował ofertę niezwykle bogatą. W przygotowaniu tej oferty uczestniczyli wszyscy: pracownicy, studenci, doktoranci. Nie należy się więc dziwić, że mamy w ofercie ponad 150 różnych wydarzeń i na pewno każdy, poczynając od przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych licealistów, rodziców i osoby starsze, znajdzie coś dla siebie – mówiła podczas oficjalnej inauguracji pikniki i Festiwalu prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Z tej oferty uczestnicy niedzielnego pikniku chętnie skorzystali. Stoiska Uniwersytetu w Białymstoku cieszyły się olbrzymią popularnością. Jednostki największej podlaskiej uczelni przygotowały bowiem wyjątkowe atrakcje dla odkrywców nauki w każdym wieku.

Kolorowe eksperymenty, nawiązujące do czterech pór roku, zapewnił Wydział Chemii UwB. U biologów można było poznać fascynujący świat mrówek, a także spróbować np. jadalnych świerszczy. Wydział Nauk o Edukacji zapraszał do twórczej ekspresji poprzez stworzenie własnego obrazu, z kolei Wydział Prawa odkrywał tajemnice dłoni na stoisku daktyloskopijnym. Filolodzy oferowali  gry i konkursy związane z językiem angielskim, można też było przymierzyć królewską koronę. Biblioteka Uniwersytecka wraz z Centrum Dokumentacji Europejskiej przeprowadzała warsztaty book foldingu, a także quizy dotyczące książek i bibliotek. Na stoisku Instytutu Zarządzania chętni mogli wziąć udział w kontroli jakości czekolady (z degustacją włącznie), z kolei Wydział Ekonomii i Finansów zapraszał na ekonomiczne koło fortuny i kolorowe warkoczyki. Wydział Fizyki prezentował roboty i doświadczenia fizyczne, Wydział Matematyki, poprzez ciekawe zadania, zachęcał do eksperymentowania z matematyką, a Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych oferowało gry i zabawy słowne w jęz. angielskim, niemieckim oraz łacińskim. Dzięki Instytutowi Informatyki chętni mogli zagrać w gry komputerowe stworzone przez studentów, z kolei Międzywydziałowe Kulturoznawcze Koło Naukowe zaprosiło na wyjątkowy film „Szepty” w technologii 360° (Virtual Reality). Nie brakowało też propozycji kosmicznych. Na stoisku Centrum Popularyzacji Nauki każdy mógł stworzyć np. własną, wymarzoną planetę.

Były też niespodzianki. Przy stoiskach UwB stanęła specjalna foto ramka Instagram. Kto chciał, mógł sobie zrobić w niej zdjęcie, była też możliwość wypożyczenia uniwersyteckich gadżetów - o co zadbał Dział Promocji UwB.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa do 19 maja.

- We wtorek cały festiwal przenosi się do Uniwersytetu w Białymstoku. Biolodzy przygotowali ofertę eksperymentalną, chemicy będą uczyć, jak gospodarować odpadami, prawnicy przekażą nam techniki negocjacji. Pamiętajmy, że ten rok to 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wiele wydarzeń nawiązuje do naszego wielkiego naukowca, wielkiego człowieka. Zapraszam Państwa do naszego Planetarium - to miejsce wyjątkowe, niezwykłe, nagrodzone Podlaską Marką. Zapraszam Państwa do Teatru bez Nazwy, na dni kognitywistyki. Wszyscy znajdą u nas coś dla siebie – zapraszała w niedzielę prof. Izabela Święcicka.

Więcej o wtorkowych imprezach.

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Festiwal współorganizują: Politechnika Białostocka (główny koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk, Podlaski Kurator Oświaty.

Partnerzy: Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku.