Up To Date Festival pod lupą socjologów z UwB

08.02.2023

Jak festiwal muzyczny Up To Date oceniają jego uczestnicy? Czy Białystok to dobre miejsce na takie wydarzenia i jak festiwal wpływa na wizerunek miasta? Jeśli Up To Date miałby ewoluować, to w którą stronę? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali socjolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach współpracy z organizatorami Up To Date, przeprowadzili badania wśród uczestników festiwalu w 2022 roku.

Autorzy badań to dr Maciej Białous z Instytutu Socjologii UwB oraz dwie studentki ostatniego roku studiów licencjackich na tym kierunku: Agnieszka Morozowska oraz Izabela Malesza. Wyniki ich pracy zaprezentował dziś (8.02.23) podczas spotkania w Uniwersyteckim Centrum Kultury dr Białous. Jak relacjonował, członkowie zespołu wykorzystali kilka narzędzi badawczych: wywiady kwestionariuszowe w formie ankiet internetowych do samodzielnego wypełniania, ankiety i wywiady pogłębione przeprowadzone podczas festiwalu - łącznie wypełnionych zostało 529 ankiet.

Osoby, które wypełniły kwestionariusz, miały od 17 do 67 lat, a średnia ich wieku wyniosła 27 lat. Dwie trzecie badanych zadeklarowało, że mieszkają w Białymstoku. Przeciętna osoba badana była w przeszłości na czterech edycjach Up To Date Festival. Co szósty respondent był na nim po raz pierwszy.

Jak mówił dr Maciej Białous, zdecydowania większość badanych (70,6%) ocenia, że Białystok jest dobrym miastem dla wydarzeń takich jak UTDF, a miasto zyskuje na nim wizerunkowo. Nie bez znaczenia jest też wpływ wydarzenia na lokalne otoczenie społeczno-gospodarcze. Z badań wynika, że przeciętny uczestnik festiwalu spoza Białegostoku wydaje podczas swojego pobytu w stolicy Podlaskiego ok. 426 zł. Wydatki wszystkich uczestników Up To Date (wliczając to ceny wejściówek) szacowane są na blisko 1 250 000 zł.

Dr Białous podkreślał, że bardzo ważny jest też społeczny aspekt wydarzenia, zwłaszcza zauważany przez respondentów ankiet wspólnotowy charakter festiwalu. Nie zmienia to faktu, że grono jego uczestników jest zróżnicowane i można mówić o 2 głównych grupach. Pierwsza to „społeczność techno” - osoby z dużym doświadczeniem na UTDF, przywiązane do wydarzenia i jego uczestników, bliskie scenie techno i otwarte na nowe doświadczenia muzyczne. Drugą określił mianem „uczestników casualowych” – to zazwyczaj osoby nieco młodsze, mające nieco mniejsze doświadczenia z festiwalem i słabiej przywiązane emocjonalnie do jego marki. Bardziej zwracają uwagę na społeczno-towarzyskie aspekty wydarzenia, niż na przeżycia czysto muzyczne.

- Przeprowadzone przez nas badanie pokazuje jednoznacznie, że Up To Date Festival jest wydarzeniem kluczowym z punktu widzenia Białegostoku, ale też jego uczestników. Pokazuje też jednak, że – w nawiązaniu do tych dwóch grup odbiorców, które wskazałem - być może festiwal stoi przed jakimś rozstajem dróg i decyzją o fokusowaniu się na jednej z tych grup. Ponieważ wydaje się, że na dłuższą metę łączenie oczekiwań wszystkich odbiorców w równym stopniu może być trudne – mówił dr Białous podsumowując wnioski z badania.

Obecny na spotkaniu Jędrzej Dondziło - pomysłodawca i organizator Up To Date - stwierdził, że wyniki badań są ważne, tym bardziej, że w znacznym stopniu zbieżne są z intuicjami organizatorów. Zapowiedział też kilka ważnych zmian dotyczących festiwalu. Tegoroczna impreza odbędzie się w czerwcu (a nie we wrześniu, jak w poprzednich latach) i potrwa 2 dni. Zmieni się też miejsce, jednak nową lokalizację organizatorzy podadzą tuż przed wydarzeniem, bowiem chcą zorganizować festiwal w formule „secret location”.

Pełny raport na temat Up To Date Festival 2022, przygotowany przez socjologów z Uniwersytetu w Białymstoku, ma być dostępny na stronie internetowej wydarzenia.