UwB otwarty na badaczy z całego świata. Stażysta Nagrody im. Iwana Wyhowskiego spotkał się z prorektor uczelni prof. Izabelą Święcicką

prof. Izabela Święcicka, prof. Viktor Koval, dr Edyta Sidorczuk-Pietraszko

Stażysta Nagrody im. Iwana Wyhowskiego - prof. Viktor Koval z Izmail State University of Humnities w Ukrainie, który realizował staż naukowy na Wydziale Ekonomii i Finansów UwB, spotkał się 20 grudnia br. z prof. dr hab. Izabelą Święcicką, prorektor uczelni ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Podczas spotkania podzielił się wynikami swoich badań prowadzonych na Uniwersytecie w Białymstoku, omówiona została też przyszła współpraca.

Badania prof. Viktora Kovala, koncentrowały się na systemie edukacji oraz organizacji badań w Polsce. Dodatkowo naukowiec zaangażował się w prace na rzecz czasopisma Wydziału Ekonomii i Finansów UwB Optimum. Economic Studies. Brał też udział w licznych spotkaniach z pracownikami WEiF oraz uczestniczył w bieżących wydarzeniach akademickich. Efektem stażu jest m.in. plan aktywnych działań w semestrze letnim, w tym plan wspólnych wykładów.

- Cieszę się, że mogliśmy u siebie gościć prof. Viktora Kovala, który bardzo angażował się we wszystkie aktywności Wydziału Ekonomii i Finansów. Nasza uczelnia jest otwarta dla naukowców z całego świata. Niemniej ze szczególną uwagą przyjmujemy gości z Ukrainy. To trudny czas dla ukraińskich naukowców. Dobrze, że w Polsce i w naszej uczelni znajdują miejsce do realizacji badań i swojego rozwoju – podkreśla prof. Izabela Święcicka.

Dodaje, że podczas spotkania z prof. Kovalem została omówiona bieżąca sytuacja naukowców w Ukrainie, a także kolejne wizyty badacza w naszej uczelni. Rozmowa dotyczyła też możliwości współpracy pomiędzy Izmail State University of Humnities i Uniwersytetem w Białymstoku.

- Uniwersytet w Białymstoku od lat współpracuje z naukowcami z Ukrainy. W tym zakresie dominuje Wydział Filologiczny, w którym obecnie pracują dwie badaczki z Odessy oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych, gdzie jest realizowany wspólny projekt badawczy z ukraińskimi naukowcami  – dodaje prorektor UwB prof. Izabela Święcicka.

NAGRODA im. IWANA WYHOWSKIEGO pod honorowym patronatem Prezydenta RP ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą.  Laureat Nagrody, z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych otrzymuje możliwość rocznego pobytu naukowego na kolejno odwiedzanych 6 polskich uniwersytetach, gdzie może prowadzić wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Ukrainy i regionu, stosunków polsko-ukraińskich, a także podejmować własne prace archiwalne i badawcze” (studium.uw.edu.pl/nagrodystaze/nagroda-im-iwana-wyhowskiego).

Relacja z wręczenia tegorocznej Nagrody im. Iwana Wyhowskiego w Studium Europy Wschodniej UW, podczas której prof. Viktor Koval otrzymał dyplom stażysty znajduje się na stronie: prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/wreczenie-nagrody-im-iwana-wyhowskiego-w-studium-europy-wschodniej.

Fot. Studium Europy Wschodniej UW