Wsparcie i rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie z udziałem Uniwersytetu w Białymstoku

przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i trzech podlaskich uczelni

Wypracowanie najlepszego modelu edukacji w zakresie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych – taki jest cel podpisanego we wtorek, 26 września, porozumienia pomiędzy Zarządem Województwa Podlaskiego a przedstawicielami trzech podlaskich uczelni: Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej oraz Akademii Łomżyńskiej. Największą podlaską uczelnię reprezentował rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Projekt dotyczący systemu kształcenia w regionie realizowany będzie do 2026 roku. Samorząd województwa podlaskiego pozyskał na ten cel 21,5 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze z KPO zostaną przeznaczone na badania, analizy i ekspertyzy, które będą m.in. dotyczyć jakości oferty edukacyjnej szkół wyższych, zawodowych, branżowych, techników pod kątem dostosowania ich do potrzeb podlaskich pracodawców i pracowników.

- Bardzo dziękuję naszym partnerom za przyjęcie zaproszenia do tego ważnego przedsięwzięcia. Musimy bowiem przygotować solidne dokumenty, aby na ich bazie można było efektywnie pracować, aby żadne euro nie zostało w naszym regionie zmarnowane. Panowie profesorowie, teraz już wszystko w waszych rękach – zwrócił się do przedstawicieli uczelni Artur Kosicki.

Prof. Robert Ciborowski, rektor UwB, podkreślił, że uczelnia jest bardzo zainteresowana rozwojem zwłaszcza szkolnictwa średniego.

Absolwenci tych szkół trafiają potem do nas. I będziemy mogli bardziej kompatybilnie spojrzeć na to, co się dzieje na rynku szkół średnich, jak wygląda szkolnictwo zawodowe. Ale dowiemy się również, jak my powinniśmy się dostosować do potrzeb tych młodych ludzi, jakie zaproponować im inne kierunki studiów, możliwości szkoleń – zauważył rektor.

Prof. Jarosław Szusta, prorektor PB, również mówił o modyfikacjach programu studiów po przeanalizowaniu rynku pracy i potrzeb przedsiębiorców.

Tak, aby nasz absolwent był do nich przygotowany – mówił prorektor. – Na bazie tych danych, które pozyskamy w ramach badań, zostaną opracowane nowe programy studiów, dopasowane do potrzeb, np. w ramach studiów podyplomowych, ofert dla osób, które chcą się przebranżowić. Bo pamiętajmy, że człowiek uczy się przez całe życie.

Prof. Dariusz Surowik z Akademii Łomżyńskiej podkreślił, że uczelnia wszystkie kierunki kształcenia prowadzi o profilu praktycznym.

Jako uczelnia zawodowa jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia analizy rynku pracy. A te badania dadzą nam wskazówki, aby lepiej dopasować system kształcenia zawodowego na poziomie nie tylko średnim, ale i wyższym – powiedział.

(źródło podlaskie.eu/)