Wydział Historii i Wydział Filozofii UwB wspólnie organizują Dzień Otwarty

grafika

Ciekawe wykłady i warsztaty, pokazy grup rekonstrukcyjnych, stoiska instytucji kultury i pracodawców z regionu, a także gry, konkursy oraz loterie z nagrodami. Taką ofertę przygotowały Wydział Historii i Wydział Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, które 20 marca (środa) zapraszają na Dzień Otwarty. Obie jednostki mają swoje siedziby w budynku przy Placu NZS.

Od 9.00 do 14.00 na uczniów czekają prelekcje uniwersyteckich wykładowców o bardzo różnorodnej tematyce. Historycy opowiedzą m.in. o życiu rodzinnym magnaterii, ludności żydowskiej w historycznym Białymstoku, odpowiedzą na pytanie, czy polscy chłopi byli niewolnikami. Nie zabraknie wątków międzynarodowych – w programie znalazły się wykłady o igrzyskach olimpijskich, Chinach początku XX wieku, historii konfliktu izraelsko-palestyńskiego czy stratach Armii Czerwonej w II wojnie światowej. Gość specjalny, Andrzej Lechowski, zabierze słuchaczy w podróż po międzywojennym Białymstoku. Z kolei pracownicy Wydziału Filozofii zapraszają na prelekcję pt. „Czy pszczoły mogą być smutne? Po co zwierzętom świadomość?”, opowiedzą też jak działają nasze zmysły i jak można usprawnić swój mózg.

Goście Dnia Otwartego wezmą też udział w zajęciach praktycznych: warsztatach z historii pisma, filozoficznej analizy malarstwa, a także w zajęciach pt. “Czy jesteśmy racjonalni? Błędy we wnioskowaniach a logika” oraz warsztatach „Gry etyczne”.

Ponadto organizatorzy przygotowali pokazy grup rekonstrukcyjnych, strojów japońskich, stoiska instytucji kultury z regionu, gry i loterie z nagrodami. Uczniowie będą też mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak się studiuje na Wydziale Historii i na Wydziale Filozofii, a także jakie kierunki są w ich ofercie.