XYLO Worlds. Naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku opowiadali o swoich badaniach w Brukseli

konferencja w Brukseli

Dr hab. Marcin Sielezniew, prof. UwB oraz dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii UwB wzięli udział konferencji „XYLO Worlds: przemysł, gospodarka i medycyna oparta na zasobach naturalnych”, jaka 24 października 2023 r. odbyła się w Brukseli. Organizatorami międzynarodowego wydarzenia były XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Do udziału w prezentacjach i dyskusji zostali zaproszeni specjaliści ze środowisk nauki i biznesu z Belgii, Łotwy, Czech, Francji, Słowenii i Polski. Wśród nich byli przedstawiciele podlaskich uczelni, które współpracują z samorządem województwa w kontekście powstającego tu Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie XYLOPOLIS. Uniwersytet w Białymstoku reprezentowała dwójka badaczy z Wydziału Biologii.

Wystąpienie prof. UwB Marcina Sielezniewa było poświęcone ochronie jednego z najbardziej zagrożonych gatunków motyli europejskich, szlaczkonia szafrańca (Colias myrmidone). Jego liczebność dramatycznie spada z powodu zanikania siedlisk i prawdopodobnie także zmian klimatu. Jedna z ostatnich metapopulacji w Unii Europejskiej przetrwała we wschodniej części Puszczy Knyszyńskiej, gdzie obecnie jest całkowicie zależna od gospodarki leśnej. W 2021 roku rozpoczęła się realizacja projektu konsorcjum Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Badawczego Leśnictwa, finansowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, którego celem jest dokładne poznanie ekologii szlaczkonia szafrańca oraz opracowanie i wdrożenie środków ochronnych, zapewniających  przeżycie gatunku w długoterminowej perspektywie.

Dr Krzysztof Deoniziak w swojej prezentacji mówił o problemie śmiertelności ptaków na skutek kolizji z przeszklonymi elementami budynków. Przedstawił też sposoby zabezpieczenia takich powierzchni, na przykładzie działań zrealizowanych na terenie Uniwersytetu w Białymstoku. W lipcu 2023 r., dzięki współpracy uczelni z partnerami: Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym Unidevelopment SA, udało się zabezpieczyć specjalną folią około 300 m2 szklanej fasady. Z kolei w ramach projektu realizowanego przez Koło Naukowe Biologów im. Włodzimierza Chętnickiego ze wsparciem Fundacji Banku Ochrony Środowiska, studenci zabezpieczyli okna o łącznej powierzchni ok. 100 m2.

Panel, w którym wzięli też udział przedstawiciele Riga Technical University, Politechniki Białostockiej oraz klastra Xylofutur (Francja), moderowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik.

Następnego dnia, 25 października, w Brukseli odbył się promujący XYLOPOLIS koncert. Na scenie, przed publicznością złożoną w dużej mierze z mieszkających w Belgii Polaków, wystąpili Karolina Cicha – absolwentka UwB oraz Wiktor Szczygieł (Swada).

Więcej informacji o wydarzeniu

Fot. Dom Polski Wschodniej w Brukseli i Katarzyna Dziedzik