Zapraszamy na Uniwersytet Otwarty UwB

04.01.2024
debata edukacyjna

Ponad 40 podcastów, 12 seminariów dla biznesu, 8 debat i 36 wykładów tworzących cyfrową bazę wiedzy – tak wygląda podsumowanie projektu „Misja 3.0 – Uniwersytet Otwarty”. Stronę internetową Uniwersytetu Otwartego odwiedziło do tej pory 13 200 słuchaczy. Odbiorcami projektu są zarówno studenci (nie tylko UwB), jak i uczniowie (szczególnie szkół ponadpodstawowych), nauczyciele, edukatorzy, dyrektorzy szkół oraz osoby dorosłe pasjonujące się osiągnięciami nauki i poszukujące rozwiązań problemów współczesnego świata opartych na faktach.

Do nich skierowane są zrealizowane podcasty i videocasty o zróżnicowanej tematyce m.in. o astrofizyce, pandemii, nowej ekonomii, otwartej nauce, stosunkach międzynarodowych, tajemnicach przyrody, kobietach w polityce, zmieniającym się języku polskim.

Odrębną ścieżką tematyczną jest socjologiczny ogląd rzeczywistości i cykl „Z pewnością”. W reakcji na działania wojenne Rosji w Ukrainie oraz falę uchodźców wojennych z Ukrainy przygotowany został w 2022 roku cykl podcastów, pokazujący realne możliwości pomocy uchodźcom (cykl „Masz prawo do…”).

Naukowcy Uniwersytetu w Białymstoku byli zapraszani do studia na „Rozmowy na końcu świata”. W cyklu podcastów „Wiedza kołem się toczy” studenci mówili o działalności kół naukowych, o studenckich badaniach naukowych i wartości studiowania. Studenci postanowili też zająć się stosunkami międzynarodowymi - to w ramach cyklu „Stosunki (międzynarodowe) pod lupą” – prowadząc rozmowy np. o dyplomacji energetycznej, polityce amerykańskiej czy cyberbezpieczeństwie. Warto wymienić także cykl pod tytułem „Ekonomia na nowe czasy – okiem młodych naukowców”.

- Podcasty powstają w stworzonym i wyposażonym w ramach projektu - Uniwersyteckim Centrum Podcastów. Dzięki temu projektowi stworzone zostało także wirtualne studio, w którym nagrane zostały 34 wykłady przez wykładowców, głównie z Wydziału Prawa oraz Wydziału Ekonomii i Finansów. W ten sposób powstała Cyfrowa Baza Wiedzy UwB, która – mamy nadzieję – będzie rozwijana. Już dzisiaj dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych – mówi Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB i koordynatorka projektu.

Wydział Prawa mógł rozwijać swój autorski projekt Seminariów Prawnych dla Biznesu. Omawiane były tak kontrowersyjne tematy jak rozwiązanie stosunku pracy, instytucja sygnalistów, elektroniczne doręczenie w postępowaniach administracyjnych i podatkowych, arbitraż gospodarczy, praca zdalna.

Swoje seminaria dla biznesu zaczął przygotowywać także Wydział Ekonomii i Finansów, zaczynając od takich tematów jak nieruchomości z innej perspektywy czy raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Odrębną częścią projektu były debaty akademickie z udziałem praktyków.

- Dyskutowaliśmy m.in. o nowoczesnej edukacji (wspólnie z uczniami), o nowej kulturze, o nieprzejrzystości finansów publicznych, o „zdrowych” miastach oraz o tym, dlaczego studenci z zagranicy przyjeżdżają na studia na Uniwersytet w Białymstoku i do Polski – dodaje Dorota Sawicka.

Projekt Uniwersytetu Otwartego jest realizacją trzeciej misji uczelni. Współfinansowany był ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Zapraszamy na Uniwersytet Otwarty UwB: otwarty.uwb.edu.pl/ Warto odwiedzić też profil fejsbukowy projektu.

Projekt realizowany był w Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Powstał w ścisłej  współpracy z Wydziałem Prawa, przy zaangażowaniu innych jednostek, m.in. Wydziału Ekonomii i Finansów, Wydziału Socjologii, Wydziału Stosunków Międzynarodowych, Wydziału Biologii.