Badanie i rozwój zimnego ultraszybkiego zapisu informacji nominowane do Podlaskiej Marki! Zapraszamy do głosowania

Realizowane na Wydziale Fizyki UwB, w zespole pod kierunkiem prof. Andrzeja Stupakiewicza, badania nad zimnym ultraszybkim zapisem informacji z nominacją do nagrody Podlaska Marka 2021, w kategorii Odkrycie. Lista nominowanych we wszystkich kategoriach została ogłoszona dziś (5.04.2022). Dziś także ruszyło głosowanie konsumentów – swojego faworyta może wskazać każdy. Gorąco zachęcamy do oddawania głosów na badania naszych fizyków!

Jak można przeczytać na portalu Wrota Podlasia, o nagrody powalczy trzydzieści inicjatyw, produktów i wydarzeń regionalnych. Kapituła konkursu w każdej z dziesięciu kategorii wskazała trzech nominowanych. Wśród nominowanych w kategorii Odkrycie znalazł się zimny ultraszybki zapis informacji.

Laureatów Podlaskiej Marki 2021 poznamy w maju. Swojego faworyta wskażą też konsumenci – głosowanie potrwa do północy 12 kwietnia. Aby oddać swój głos na badanie i rozwój zimnego ultraszybkiego zapisu informacji, trzeba wejść na stronę internetową plebiscytu.

Opracowana przez prof. Stupakiewicza i jego zespół metoda rozwiązuje największe problemy związane z cyfrowym zapisem informacji: wielokrotnie przyspiesza proces i redukuje do minimum straty energii, a także ilość wytwarzanego w trakcie ciepła. To czyni ją nie tylko najszybszą, ze znanych dotychczas metod zapisu i odczytu, ale też rekordowo wydajną. Metoda jest cały czas rozwijana, a uzyskane wyniki mogą być krokiem milowym na drodze do konstrukcji niezwykle wydajnych systemów do zapisu danych. Skutkiem tego będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w centrach IT, niezwykle szybki dostęp do danych cyfrowych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej.

O wadze i potencjale badań pod kierunkiem prof. Andrzeja Stupakiewicza świadczą nie tylko artykuły w renomowanych czasopismach naukowych (oprócz rodziny „Nature” publikacje ukazały się m.in. w „Nano Letters”, „Physical Review Letters”, „Applied Physics Letters”). Prof. Stupakiewicz kieruje kilkumilionowymi projektami badawczymi i badawczo-rozwojowymi. W okresie 2020-2021 był kierownikiem w projektach FNP TEAM i NCN OPUS. Obecnie jest kierownikiem projektu NCN HARMONIA w ramach międzynarodowego konsorcjum. Pełni również funkcję koordynatora zadań ze strony polskiej w europejskich projektach ITN Horizon 2020 oraz COST CA17123.

Przełomowe znaczenie prac nad ultraszybkim magnetyzmem doceniła też Komisja Europejska – zespół prof. Stupakiewicza jest członkiem międzynarodowego konsorcjum, które realizuje projekt w ramach Europejskiego Programu Badań i Innowacji Horizon 2020 – Innovative Training Networks (ITN). Tytuł projektu brzmi „Cold Opto-Magnetism for Random Access Devices”, a wśród partnerów przemysłowych znalazły się takie firmy, jak NXP Semiconductors, Hitachi Cambridge, Thales. Warto dodać, że już na pierwszym etapie prac nad metodą jej rangę i możliwości doceniła firma Seagate (USA), największy światowy producent dysków magnetycznych, potwierdzając to w przekazanym białostockim naukowcom liście intencyjnym.  

Wyniki badań prof. Stupakiewicza i jego zespołu publikowane w Nature:  
https://www.nature.com/articles/nature20807
https://www.nature.com/articles/s41467-019-08458-w
https://www.nature.com/articles/s41567-020-01124-9