Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się pierwsza gra decyzyjna dotycząca bezpieczeństwa województwa podlaskiego

22.06.2026

Na Wydziale Stosunków Międzynarodowych UwB, w poniedziałek, 22 czerwca br. przeprowadzono pierwszą grę decyzyjną poświęconą bezpieczeństwu województwa podlaskiego. Zgromadziła ona przedstawicieli administracji publicznej, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz środowiska akademickiego.

Wydarzenie było zamknięte dla publiczności, ale o szczegółach gry opowiedzieli na konferencji prasowej: Jacek Cichocki - dyrektor Akademickiego Centrum Analiz Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej, rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski, wiceprezydent Białegostoku Marek Masalski, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych dr hab. Adam Bartnicki prof. UwB, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, zastępca komendanta wojewódzkiej Policji w Białymstoku insp. Krzysztof Woźniewski,  zastępca podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Marcin Wierel, zastępca dowódcy Pierwszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Roland Waszkowiak.

- Uniwersytet w Białymstoku jest miejscem, które łączy, choćby tak jak dziś: przedstawicieli służb mundurowych, władzy państwowej, samorządowej, naukowców. Uniwersytet wspiera ważne wydarzenia z perspektywy bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że efekty tego przedsięwzięcia będą konstruktywne i przyczynią się do bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, mieszkańców Polski – mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku  prof. dr hab. Mariusz Popławski.

Gra decyzyjna jest specjalistycznym narzędziem analitycznym i szkoleniowym wykorzystywanym do testowania procedur, współpracy instytucjonalnej oraz zdolności reagowania na złożone sytuacje kryzysowe.

Jak podkreślał minister Jacek Cichocki uczestnicy wcielają się w role odpowiadające ich rzeczywistym kompetencjom i działając w warunkach symulowanego kryzysu, podejmują decyzje mające wpływ na rozwój wydarzeń. Symulowane zdarzenia mają odzwierciedlać rzeczywiste wyzwania, które mogą wpływać na funkcjonowanie państwa i bezpieczeństwo obywateli. Dodatkowym elementem ćwiczenia jest zmienność sytuacji oraz nieprzewidywalność rozwoju wydarzeń, wymagająca szybkiego reagowania i dostosowywania podejmowanych działań do nowych okoliczności.

Minister Cichocki zaznaczył, że celem przedsięwzięcia było doskonalenie współpracy międzyinstytucjonalnej, ćwiczenie procesów decyzyjnych oraz ocena skuteczności obowiązujących procedur w warunkach kryzysowych.

Wnioski z gry zostaną poddane analizie i wykorzystane do dalszego doskonalenia systemu bezpieczeństwa oraz budowania odporności państwa na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że pierwsza gra decyzyjna związana z  bezpieczeństwem w woj. podlaskim odbywa się właśnie na Wydziale Stosunków Międzynarodowych. To bardzo cenne narzędzie analityczne, ale też edukacyjne. Będziemy chcieli implementować rozwiązania tej gry do programu studiów na naszym wydziale i uczyć, jak konstruować i przeprowadzać takie gry. Myślę, że wiele instytucji będzie również tym zainteresowane i w przyszłości będziemy częściej współpracować z policją, wojskiem, strażą graniczną, jak również z instytucjami edukacyjnymi zainteresowanymi tego typu grami decyzyjnymi – podkreślał dziekan wydział Stosunków Międzynarodowych, dr hab. Adam Bartnicki, prof. UwB.

Galeria zdjęć

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.