PJM - tłumacz języka migowego

Nasza Piątka w Dubaju

22.07.2021

Takiej szansy nasi studenci: Kasia, Milena, Laura, Karolina i Olaf nie mogli zmarnować. I nie zmarnowali! Wysłali swoje zgłoszenia, przeszli niełatwą, kilkuetapową rekrutację, a teraz szykują się do wyjazdu na praktyki w Dubaju. Dołączą tu do załogi Pawilonu Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020, która rozpocznie się jesienią. Przed nimi wielka przygoda.

 


Katarzyna Gdula z Wydziału Chemii, Laura Anastazja Gordziejczyk z Wydziału Filologicznego, Milena Łuckiewicz z Wydziału Ekonomii i Finansów, a także Karolina Lasota i Olaf Moczydłowski z Wydziału Prawa. To teraz najbardziej znana piątka studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Wszystko za sprawą Światowej Wystawy Expo 2020 w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i studenckich praktyk, które organizuje zespół Pawilonu Polski. Aby otrzymać zaproszenie do Dubaju, studenci musieli skutecznie zaprezentować siebie, swoje umiejętności, doświadczenia, osobowość i pasje, a także pokonać sporą konkurencję (było blisko 50 zgłoszeń z UwB).

Warto poznać bliżej reprezentantów naszej uczelni, którzy dołączą do załogi Poland at Expo!

 

Katarzyna Gdula

To studentka chemii. Wybrała ten kierunek, bo zawsze marzyła o odkrywaniu nowych rzeczy, wychodzeniu poza schematy i tworzeniu czegoś niesamowitego. - No i w chodzeniu w fartuchu jest coś magicznego – uśmiecha się Kasia. Z wyborem uczelni też nie miała problemu. Gdy tylko przekroczyła bramy kampusu, gdzie mieści się siedziba Wydziału Chemii, wiedziała, że to miejsce dla niej. Kampus ją zachwycił.

Ale studia to nie tylko wykłady i laboratoria. To także czas, kiedy można i warto robić coś więcej, szczególnie gdy jest się osobą ambitną i otwartą na nowe pasje i wyzwania. Kasia potrafi nawiązać kontakt z ludźmi w każdym wieku, zmieścić w jednej dobie aktywności, na które innym trzeba co najmniej dwóch, a jak się za coś zabiera, to „na maksa”. Oddawała się już wielu pasjom: m.in. śpiewała, trenowała taekwondo, zaliczyła kursy udzielania pierwszej pomocy i animatora czasu wolnego..

- Aktualnie pełnię obowiązki Przewodniczącej Parlamentu Studenckiego UwB, jestem też członkiem samorządu na Wydziale Chemii, a w wolnych chwilach także instruktorem taekwon-do dla dzieci. Moją pasją jest poznawanie świata, ludzi - a  ogólnie rzecz ujmując - doświadczanie. Uwielbiam doświadczać nowych wrażeń, kolekcjonować fantastyczne wspomnienia, ale też uczyć się na błędach i wyciągać wnioski – mówi o sobie studentka.

Dlatego, gdy zobaczyła ogłoszenie o rekrutacji studentów na praktyki w Dubaju, od razu wiedziała, że to szansa właśnie dla niej.

- To jest coś, czego szukałam, czego oczekiwałam od studiów: szansy na rozwój, na zrobienie czegoś więcej, nie tylko w kierunku chemii. Jakie plany wiążę z Dubajem? Liczę na świetne doświadczenia, poznanie ciekawych ludzi oraz przeżycie jednej z większych przygód – dodaje Kasia Gdula.

 

Laura Gordziejczyk

Studiuje filologię polską, bo od zawsze interesował ją język polski. Ma też konkretne plany na przyszłość związane z tym kierunkiem – chce zostać logopedą. Skończyła właśnie I rok filologii polskiej i otwarcie przyznaje, że jest to jeden z bardziej rozwijających kierunków studiów.

- A dlaczego UwB? Przede wszystkim dlatego, że mieszkam w Białymstoku i jest to dla mnie wygodniejsza opcja. Moim zdaniem, jeśli człowiek jest pewny swego i daje z siebie zawsze 100 procent, to osiągnie to, na co pracuje, bez względu na to, w jakim miejscu się znajduje – nie ma wątpliwości Laura.

Pytana jakim jest człowiekiem, odpowiada: Mam nadzieję, że dobrym, choć to powinni oceniać po moich czynach inni ludzie – podkreśla. Ma dwie wielkie pasje. To Tatry, w których fascynuje ją wszystko (a w przyszłości chciałaby nawet zostać przewodnikiem tatrzańskim) oraz poezja.

- Dzięki pisarzowi Stanisławowi Srokowskiemu, w dość młodym wieku miałam swój debiut poetycki, z sukcesem brałam też udział w konkursach literackich. Po dłuższej przerwie w pisaniu wróciłam do tworzenia poezji, moim zdaniem z większą świadomością (m.in. dzięki studiom). Liczę na to, że w przyszłości uda mi się wydać tomik autorskich wierszy - podkreśla studentka.

W wolnych od nauki chwilach opiekuje się dwiema wspaniałymi dziewczynkami. Poza tym kocha podróże, sport i pieczenie różnych słodkości. - Nauczyła mnie tego moja mama - moim zdaniem najlepszy cukiernik na całym świecie – uśmiecha się Laura.

Jakie nadzieje i plany wiąże z Dubajem?

- Liczę na to, że zyskam wiele nowych kompetencji i umiejętności. Jadę tam przede wszystkim dla siebie. Jest to świetna przygoda, która prócz tego co oferuje, wymaga kilku wyrzeczeń. Staram się jednak myśleć o samym przyjemnych aspektach. Na przykład o tym, że uda mi się wybrać na wyprawę w góry Hatta, zobaczyć wiele pnących się do nieba budynków (np. Burdż Chalifę) i skorzystać z wielu innych atrakcji – wymienia studentka.

 

Milena Łuckiewicz

Jest studentką II roku ekonomii. Kiedy zaczynała studia na tym kierunku, nie miała jeszcze konkretnych planów na przyszłość. Teraz już ma. Chce zostać przedsiębiorcą, a ekonomia zapewni jej niezbędne podstawy. Milena działa też w Studenckim Kole Przedsiębiorczości i Studenckim Klubie Międzynarodowej Dydaktyki i Kultury.

- Wybrałam Uniwersytet w Białymstoku, ponieważ była to najbliższa uczelnia, która oferowała kierunki ekonomiczne. Teraz wiem, że oprócz dogodnego położenia, UwB zapewnia dobry start w przyszłość – nie ma wątpliwości studentka.

Jej znajomi twierdzą, że twardo stąpa po ziemi, a w życiu kieruje się własnymi wartościami. Milena nie boi się ciężkiej pracy, ale stawia też na współpracę z ludźmi. Zawsze wytrwale dąży do realizacji wyznaczonego celu, czego dowodem jest Dubaj! Wytrwałości i ciężkiej pracy nauczył ją sport. 

- Jest moją największą pasją i towarzyszy mi od zawsze. Uważam, że sport kształtuje charakter, pokazuje jak pokonywać ludzkie słabości i udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć naprawdę wiele. W wolnym czasie uprawiam jogging, trenuję kolarstwo i, o ile jest ku temu okazja, gram w siatkówkę – mówi studentka ekonomii.

Lubi też podróże, niedawno wróciła z rocznego pobytu w Grecji, którą odwiedziła w ramach programu Erasmus+.

- Mój plan na Dubaj? Zdobycie odpowiednich kontaktów biznesowych, które pomogą mi w rozwoju mojej ścieżki kariery. Oprócz tego, jak mówi mój profesor „Nie samą nauką żyje człowiek”, dlatego nie mogę się doczekać zwiedzania miasta i dobrej zabawy. Do mojej listy dodałam też skok ze spadochronu – zdradza Milena Łuckiewicz.

 

Karolina Lasota

Studiuje prawo. Wybrała ten kierunek, bo zawsze marzyła o pracy, która będzie pasją, powołaniem (zgodnie z cytatem „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” / Konfucjusz), a jednocześnie da jej możliwość pomagania innym.

Z takim samym przekonaniem Karolina wybrała też Uniwersytet w Białymstoku, zamieniając rodzinną Łódź na stolicę Podlasia.

- W 2018 roku uczestniczyłam Letniej Szkole Porównawczego Prawa US-UE, w której wzięli udział studenci z UwB, z USA i Białorusi. To wydarzenie przyczyniło się do mojej decyzji o rozpoczęciu studiów w Białymstoku. Spodobał mi się wydział, atmosfera, a co najważniejsze - podejście wykładowców. Wielokrotnie naukowcy poświęcają swój wolny czas, by pomóc studentom – wspomina Karolina.

Jest studentką niezwykle aktywną naukowo. Ma na koncie kilka pierwszych publikacji, sporo wystąpień konferencyjnych – i stypendium rektora! Była także ambasadorką programu „Akcja Dyplomacja”, czy mentorką w programie ESN Białystok. Choć swoją karierę zawodową planuje rozważnie i precyzyjnie, przyznaje, że jest też niepoprawną marzycielką.

- Na pewno jestem osobą bardzo wrażliwą, jednocześnie otwartą na świat, poznawanie ludzi. Moją największą pasją jest podróżowanie, ponieważ wierzę, że rzeczy materialne szczęścia nie dają, a życiowa radość może zostać wypełniona tylko poprzez czynnik wzbogacający nasze dusze – dodaje Karolina.

Jakie plany wiąże z Dubajem? 

- Jednym z moich największych marzeń jest skok na spadochronie właśnie w Dubaju na tle słynnej „Palmy”. Ponadto chcę zdobyć jak najwięcej cennego doświadczenia, które okaże się przydatne w przyszłości. Chciałabym także wykorzystać ten czas na naukę języka arabskiego, a także liczę na poznanie wspaniałych osób – odpowiada studentka prawa.

 

Olaf Moczydłowski

Podobnie jak Karolina, studiuje prawo.

- Wybrałem ten kierunek, bo znajomość prawa jest fundamentem funkcjonowania naszej cywilizacji, a także jest ściśle związane z moimi planami na przyszłość – mówi Olaf.

Z wyborem uczelni też nie miał problemu. Postawił na Uniwersytet w Białymstoku, bo – jak podkreśla – to uczelnia na wysokim poziomie, oferująca studentom wiele ścieżek rozwoju. Olaf godzi studia z innymi aktywnościami zawodowymi. Pracuje w kancelarii adwokackiej, a od czterech lat gra również w futbol amerykański w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jest zawodnikiem Lowlanders Białystok. Wysiłek i gry zespołowe nie są mu obce.

- Jestem osobą pewną siebie, ambitną i dlatego jadę do Dubaju – nie ma wątpliwości student prawa.

Dodaje, że jego największą pasją są podróże. Uwielbia poznawać nowe kultury, rozmawiać z ludźmi odkrywać nowe zakątki świata. Dzięki temu jest w stanie spojrzeć na świat z innej perspektywy. Teraz przed nim kolejna – bardzo ważna podróż.

- Jestem podekscytowany uczestnictwem w tak wielkim, międzynarodowym projekcie, tym, że będę mógł rozwinąć skrzydła, pokazać swoje umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawić: zwiedzić ponownie Emiraty, zobaczyć tamtejsze cuda architektury oraz spotkać ludzi, którzy tam żyją – wylicza Olaf.

Jego zdaniem praktyki w Dubaju to niepowtarzalna okazja, by zdobyć cenne doświadczenia współpracy w środowisku międzynarodowym oraz pozyskać ważne kontakty i potencjalnych partnerów biznesowych.


Praktyki studenckie są realizowane w ramach umowy zawartej z Ministerstwem Edukacji i Nauki nr MEiN/2021/DPI/73 z dnia 28.05.2021


Pobyt studentów z Uniwersytetu w Białymstoku w Dubaju zbiegnie się z czasem wspólnej prezentacji Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska podczas Expo, organizowanej pod hasłem Xylopolis. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent i zostało dofinansowane ze środków NFOŚiGW. Studenci z UwB będą zaangażowani m.in. w obsługę wystawy pt. Xylopolis w strefie wystaw czasowych Pawilonu Polski.


Rozmawiała Marta Gawina

Galeria zdjęć

logotypy UE

Strona internetowa powstała w ramach projektu „Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich”
(umowa nr POWR.03.05.00-00-A007/20) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.