LXXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego na Uniwersytecie w Białymstoku

grafika

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na LXXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, który odbędzie się w dniach 18-19 września 2023 r. w siedzibie Wydziału przy pl. NZS 1. W spotkaniu naukowym weźmie udział blisko 70 badaczy z całej Polski oraz Litwy. Tematem przewodnim obrad będzie „Język i języki na pograniczach”.

Polskie Towarzystwo Językoznawcze powstało w 1925 roku. Od zawsze towarzyszyły mu największe w Polsce cykliczne konferencje językoznawcze, skupiające badaczy różnych pokoleń, wywodzących się z większości krajowych ośrodków akademickich i naukowych (w tym również jednostek PAN), a także gości zagranicznych.

- Na początku zjazdy odbywały się naprzemiennie w Krakowie i w Warszawie, ale w latach 70. XX wieku utrwalił się zwyczaj, że uczestników Zjazdu goszczą poszczególne ośrodki.  Uniwersytet w Białymstoku dostąpił tego zaszczytu tylko raz – w roku 1992. W roku 2023 ponownie mamy zaszczyt gościć wybitnych badaczy języka, reprezentujących różnorodne subdyscypliny językoznawcze – mówi dr Anetta Strawińska z Wydziału Filologicznego UwB i przedstawicielka Komitetu Organizacyjnego konferencji.

W Białymstoku, na LXXX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, będzie obradować blisko 70 badaczy z 15 krajowych ośrodków naukowych m.in. z Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Lublina, Krakowa, Gdańska, Zielonej Góry, Wrocławia, Opola, Katowic oraz Białegostoku. Na Uniwersytecie w Białymstoku będą również gościć językoznawcy z Litwy.

- Tematyka zjazdów PTJ jest różnorodna i każdorazowo poświęcona konkretnemu zagadnieniu. Dotyczy zazwyczaj ważnych problemów językoznawstwa ogólnego i teoretycznego. Z reguły jest też związana z badaniami prowadzonymi przez Ośrodek organizujący konferencję. Zjazd w Białymstoku będzie nosił tytuł „Język i języki na pograniczach”, co wpisuje się w strategię Uniwersytetu w Białymstoku i jego udział badawczy w Sieci Uniwersytetów Pograniczadodaje dr Anetta Strawińska.

Językoznawcy skupią się np. na takich zagadnieniach jak: języki na pograniczach jako wyzwanie metodologiczne, terminologiczne, badawcze; język i języki na pograniczu państw i regionów; granice geograficzne a granice języków i odmian językowych; stereotypy językowe na pograniczach; specyfika pogranicza w dydaktyce języka ojczystego i języków obcych; leksyka i frazeologia pogranicza w ujęciu leksykograficznym; percepcja języka i języków pogranicza; stan i przemiany języka mieszanego (pidżyny i kreole, a także surżyk, trasianka, język prosty etc.); nazwy własne jako świadectwo kontaktów i interferencji językowych; tożsamość i świadomość językowa; język na pograniczu kultur.

Materiały i referaty pokonferencyjne od 1927 r. drukowane są w „Biuletynie PTJ”, który jest czasopismem o zasięgu międzynarodowym, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism językoznawczych w Polsce.

Organizatorem Zjazdu w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 18-19 września b.r., jest Wydział Filologiczny UwB, a współorganizatorem – Polskie Towarzystwo Językoznawcze. Patronat nad Zjazdem objęli: Jego Magnificencja Rektor UwB, Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Dziekan Wydziału Filologicznego.

Językoznawcy będą obradować w siedzibie Wydziału Filologicznego przy pl. NZS 1.

Program Zjazdu PTJ