Międzynarodowo na Wydziale Chemii UwB. Swoje badania prowadzą tu naukowcy z Węgier i Tajlandii

12.03.2024
dr Nichanun Sirasunthorn, Tamdee Poomipat, prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz i dr Janos P. Meszaros

Dr Nichanun Sirasunthorn z Silpakorn University (Tajlandia) sprawdza wpływ roślinnego enzymu papainy na mięso, z kolei dr Janos P. Meszaros z University of Szeged (Węgry) jest zaangażowany w realizację projektu dotyczącego metabolitów tryptofanu i ich kompleksów metali jako nowych leków stosowanych w leczeniu raka jelita grubego. Obydwoje prowadzą swoje badania na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku pod opieką prof. dr hab. Beaty Godlewskiej–Żyłkiewicz, która kieruje Zakładem Chemii Analitycznej.

- Od lat gościmy u siebie młodych naukowców z całego świata, cieszymy się, że chętnie wybierają Wydział Chemii. Nasi badacze też odbywają zagraniczne staże. Dosłownie kilka tygodni temu nasza doktorantka wróciła z Portugalii. W minionym roku kolejne dwie badaczki były na stażach we Włoszech i Niemczech, jedna we Francji. Musimy się wymieniać wiedzą i wzajemnie uczyć od siebie. Tak rozwija się nauka. W ten sposób uczymy się również organizacji pracy w dużych, międzynarodowych grupach badawczych. Podczas realizacji wspólnych projektów zespoły prowadzą specjalistyczne badania w odpowiednio wyposażonych laboratoriach, wykorzystując najnowsze zdobycze nauki. Potem razem opracowujemy wyniki badań, wyciągamy wnioski i planujemy kolejne – mówi prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. - Mamy to szczęście, że w naukach ścisłych mówimy wspólnym, specjalistycznym językiem, posługujemy się tymi samymi wzorami chemicznymi, takim samym aparatem matematycznym czy metodami statystycznymi, a językiem upowszechniania nauki jest angielski – dodaje.

Wśród jej zagranicznych stypendystów jest dr Nichanun Sirasunthorn z Silpakorn University, której w Białymstoku towarzyszy student Tamdee Poomipat. Ich prawie roczny staż na Wydziale Chemii jest możliwy dzięki programowi wymiany Zawacka NAWA.

- W badaniach, które tutaj prowadzimy, wykorzystywane są różnego rodzaju enzymy, w tym papaina – związek chemiczny pochodzenia naturalnego występujący w papai – które mogą poprawić teksturalne właściwości mięsa. Chodzi przede wszystkim o to, by było ono bardziej miękkie i łatwiejsze do spożycia przez starszych ludzi – wyjaśnia dr Nichanun Sirasunthorn, która jest wykładowczynią w Silpakorn University.

- Z uczelniami z Tajlandii współpracujemy od wielu lat. Ta współpraca rozpoczęła się od kontaktów prywatnych, które potem przerodziły się w bardziej oficjalne. W ramach programu Erasmus+ od 2018 roku następuje wymiana kadry akademickiej i studentów. Jeździmy do Tajlandii z wykładami, gościmy naukowców i studentów stamtąd u siebie. Już rozmawiamy o tym, aby w przyszłym roku nasi studenci mogli odbyć część studiów w Silpakorn University – podkreśla prof. Beata Godlewska- Żyłkiewicz.

Z kolejnym stypendystą - dr. Janosem P. Meszarosem z University of Szeged - współpracuje przy realizacji projektu pt. "Metabolity tryptofanu i ich kompleksy metali jako nowe leki stosowane w leczeniu raka jelita grubego i regulacji mikrobioty ludzkiego jelita".

- Udział pana doktora w naszym projekcie jest bardzo duży. Prowadzi badania, w których jest ekspertem. W pewnych zakresach to my uczymy się od niego - dodaje szefowa Zakładu Chemii Analitycznej.

- Badam kompleksy metali o potencjalnym przeciwdziałaniu rakowi jelita grubego. Badamy, jakie są stałe trwałości tych kompleksów, w jakich warunkach się one tworzą, czy jest konkurencja w tworzeniu kompleksów pochodnych tryptofanu pomiędzy różnymi metalami i innymi ligandami, które znajdują się w organizmie ludzkim – wyjaśnia badacz z Węgier. – Bardzo podoba mi się praca na Uniwersytecie w Białymstoku, ludzie są mili i przyjaźni.

Dużo ciepłych słów o UwB i mieście można też usłyszeć od dr Nichanun Sirasunthorn. Przyznaje, że początkowo problemem była pogoda, ale i do niej udało się badaczce z Tajlandii przyzwyczaić, a zima w parku robiła wrażenie.

Uniwersytet w Białymstoku ma obecnie podpisanych ok. 100 umów o współpracy międzynarodowej z partnerami zagranicznymi. Każdego roku największa podlaska uczelnia gości cudzoziemców, którzy przyjeżdżają najczęściej w ramach współpracy badawczej z pracownikami UwB lub uczestniczą w organizowanych przez nich konferencjach naukowych. W tym roku akademickim (2023/2024) uczelnia gości 19 naukowców z zagranicy.