Kognitywistyka i komunikacja-stacjonarne 2-letnie studia II stopnia

Wydział Filozofii
Rekrutacja online

Wydział Filozofii

Kognitywistyka i komunikacja II stopnia to studia interdyscyplinarne, które mają za zadanie dostarczyć poszerzonej i pogłębionej wiedzy na temat natury poznania i komunikacji w systemach sztucznych i naturalnych oraz umiejętności projektowania rozwiązań wykorzystujących wiedzę w tym zakresie.

Studia kognitywistyka i komunikacja II stopnia będą prowadzone w duchu tzw. praktyki opartej na badaniach (research-based practice), łączącej ze sobą elementy teoretyczne, metodologiczne i projektowe. Koncepcja kształcenia obejmuje trzy komponenty. W ramach części teoretycznej studia mają zapoznać studentów z najnowszymi wynikami badań w zakresie nauk o poznaniu (cognitive science). W ramach części badawczej studia mają dostarczyć umiejętności w zakresie metodologii badań jakościowych i ilościowych. W ramach części kreatywnej studia mają na celu dostarczenie umiejętności w zakresie poszukiwania rozwiązań kreatywnych. Studia prowadzone są w oparciu o innowacyjne metody dydaktyczne, takie jak uczenie metodą projektową i design thinking. Na tle innych kierunków kognitywistycznych prowadzonych w Polsce wyróżnia je integracja elementów psychologicznych, filozoficznych i projektowych.

Celem kształcenia jest przekazanie absolwentom umiejętności krytycznej analizy badań naukowych i komunikacji w zespołach multi- i interdyscyplinarnych. Absolwenci potrafią projektować badania, myśleć kreatywnie i wieloaspektowo (łączyć różne dziedziny wiedzy). Mogą projektować miejsca pracy sprzyjające kreatywnym rozwiązaniom. Absolwenci kognitywistyki i komunikacji drugiego stopnia wyróżniają się na rynku pracy znajomością najnowszych wyników badań z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki. Potrafią wykorzystać narzędzia metodologiczne do badania potrzeb i efektów prac projektowych. Potrafią koordynować prace projektowe łącząc kompetencje z różnych środowisk.

Gdzie możesz pracować po kierunku kognitywistyka i komunikacja?

Absolwenci mogą pracować w działach kreatywnych oraz rozwojowo-badawczych na wczesnych i późnych etapach prac badawczo-rozwojowych. Absolwenci mogą kontynuować swoją edukację na studiach doktoranckich i podyplomowych na kierunkach związanych z psychologią, zarządzeniem, socjologią, filozofią.

Po więcej informacji, ciekawostek, filmów na temat Uniwersytetu w Białymstoku zapraszamy na stronę Wirtualne Dni Otwarte UwB.