Dr hab. Aleksandr Feduta tegorocznym laureatem Nagrody im. Lwa Sapiehy

05.04.2018

Dr hab. Aleksandr Feduta został uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Lwa Sapiehy. Uroczystość jej wręczenia odbyła się wczoraj (4 kwietnia 2018) na Uniwersytecie Warszawskim. Wzięła w niej udział m.in. prof. Izabela Święcicka – prorektor ds. nauki UwB.

Uniwersytet w Białymstoku jest – obok Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – jednym z fundatorów Nagrody im. Lwa Sapiehy. Inicjatorami jej ustanowienia w 2006 roku były Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu. Inicjatywę objął patronatem Prezydent RP.

Nagroda ma na celu honorowanie wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Jej laureaci otrzymują stypendium, odwiedzają też kolejne uniwersytety – fundatorów nagrody, gdzie prowadzą badania naukowe oraz wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Białorusi.

Jak można przeczytać na stronie internetowej inicjatorów nagrody, Aleksandr Feduta to białoruski literaturoznawca i politolog, ur. w 1964 r. w Grodnie. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Filologicznym Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały w Grodnie. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Europejskiego Instytutu Humanistycznego w Wilnie. Doktorat z zakresu historii literatury rosyjskiej obronił w 1997 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Jelcu (Federacja Rosyjska). W 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Aleksandr Feduta jest znaną postacią w życiu naukowym Białorusi i regionu, a także Polski, dokąd regularnie przyjeżdża w celu wzięcia udziału w konferencjach naukowych lub odbycia kwerend bibliotecznych i archiwalnych. Jest uznanym badaczem polsko-białoruskich oraz białorusko-rosyjskich stosunków historycznych i literackich. Zajmuje się historią kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz w Wielkim Księstwie Litewskim. Jest autorem książek m.in.: Polacy w Petersburgu w pierwszej połowie XIX wieku (Moskwa, 2010) oraz „Kim byś nie był, mój czytelniku…” Problem czytelnika w literaturze epoki puszkinowskiej (Mińsk, 2015). Jest członkiem honorowym Litewskiego PEN-Klubu, laureatem Nagrody Białoruskiego PEN-Klubu im. Alesia Adamowicza oraz Nagrody Białoruskiego PEN-Klubu im. Franciszka Olechnowicza. Dwukrotnie przyznawano mu Nagrodę Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Wolne słowo”.

Aleksandr Feduta jest trzynastym laureatem Nagrody im. Lwa Sapiehy.

Więcej informacji pod adresem http://studium.uw.edu.pl/aleksand-feduta-laureat-nagrody-im-lwa-sapiehy/

Fot. - Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego