Zmarł prof. Adam Hulanicki – doktor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

10.12.2019

4 grudnia 2019 roku zmarł prof. dr hab. Adam Hulanicki – wybitny chemik z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Miał 90 lat.

Profesor Hulanicki pełnił rolę Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1981-1984. Był wieloletnim przewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN, członkiem korespondentem PAN oraz członkiem Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC). Opublikował ponad 250 prac naukowych.

Słynął z oryginalnej inwencji twórczej i intuicji naukowej, był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie chemii analitycznej, nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń polskich chemików. Jako przyjaciel Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku podejmował wiele działań oraz inicjatyw wspierających tę dziedzinę nauki na naszej uczelni. Podczas uroczystości, które odbyły się 18 maja 2017 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

Uroczystości pogrzebowe prof. dr hab. Adama Hulanickiego rozpoczną się 12 grudnia 2019 roku (czwartek) o godzinie 13.00 od mszy w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza w Warszawie (ul. Powązkowska 14).